2016 Suwannee County Announced Candidates

COUNTY JUDGE
(Nonpartisan Race) 
* William F. "Lin" Williams      
12974 92nd St.
Live Oak, FL  32060
(386) 362-3431


COUNTY COMMISSION, DISTRICT 1
(Partisan Race)
W. B. Crotty                   (REP)
3806 181st Rd.
Live Oak, FL  32060
(386)-984-5128
wbmagnum@yahoo.com

William Don Hale, Jr.     (DEM)
9396 County Road 132
Live Oak, FL  32060
(386)-364-5312
wdhale28@gmail.com

John M. Rothenberger    (REP)
16337  62nd Ter.
Live Oak, FL  32060
(386)-330-2350
RothenbergerJohn@yahoo.com

Jesse Caruthers              (NPA)
17325 76th St.
Live Oak, FL  32060
(386)-590-0324
jesse17@windstream.net
COUNTY CONSERVATION, GROUP 1
(Nonpartisan Race) 
* Raymond A. (Andy) Jackson
16906 County Road 250
Live Oak, FL  32060
(386) 77-1335
raj9@windstream.net
CLERK OF CIRCUIT COURT
(Partisan Race)
* Barry Baker                (REP)
11281 167th Rd.
Live Oak, FL  32060
(386) 776-2285
COUNTY COMMISSION, DISTRICT 3
(Partisan Race)
* Ricky Gamble             (REP)
12314 Bass Rd.
Live Oak, FL  32060
(386)-590-2413
gamblepestcontrol@gmail.com

Mike Carson, Jr.              (REP)
23390 County Road 250
Live Oak, FL  32060
(850) 694-2608
bishopmikecarson@gmail.com
COUNTY CONSERVATION, GROUP 2 
(Nonpartisan Race)
(To fill unexpired 2 year term)
Rhonda "De" Broughton
2823 County Road 249
Live Oak, FL  32060
(386) 688-0454
d.brghtn@gmail.com
PROPERTY APPRAISER
(Partisan Race)
* Lamar Jenkins        (DEM)
3296 West Tower Rd.
Live Oak, FL  32060
(386) 362-3511

B. Shawn Crocker       (REP)
112 Church Ave., NW
Live Oak, FL  32064
386-466-7993
crockerforpropertyappraiser@hotmail.com


 
COUNTY COMMISSION, DISTRICT 5    (Partisan Race)
* Wesley Wainwright     (REP)
16672 129th Rd.
McAlpin, FL  32062
(386)-590-6774
wesleygwainwright@icloud.com

Kevin Williams              (REP)
10160 208th Cir.
O'Brien, FL  32071
(850) 843-7431
kevinwilliams268@gmail.com     

Sue VanBrunt                (DEM)    
18023 89th Rd.
McAlpin, FL  32062
(386) 330-6181
susmail222@yahoo.com

Ronnie Richardson      (REP)
8717 208th Pl.
O'Brien, FL  32071
(386) 697-1138
rrichardson8763@gmail.com

Christopher Furst       (DEM)
15862 N. County Road 349
Live Oak, FL  32060
(386) 688-4664
chris.furst@windstream.net
 
COUNTY CONSERVATION, GROUP 3
(Nonpartisan Race)
* James D. Williams, Jr.
10592 122nd St.
Live Oak, FL  32060
(386) 208-6066


SHERIFF
(Partisan Race)
Halford S. Harris       (REP)
14456 121st Dr.
Live Oak, FL  32060
(850)-698-7492
doubleh1@cox.net

Fred S. Martin           (NPA)
15850 141st Rd.
McAlpin, FL  32062
(386)-776-2830
fredmartin3LO@windstream.net

Shawn Hingson         (DEM)
13196 144th St.
Live Oak, FL  32060
(386)-688-2980
hingsoncampaign@outlook.com

Matt M. Smith         (REP)
22569 96th St.
Live Oak, FL  32060
(386)-590-0304
mattsmithtpd@gmail.com

Sam St. John          (DEM)
14989 104th St.
Live Oak, FL  32060
(386)-362-8330
samstjohn@windstream.net

J. W. Yulee, Sr.       (DEM)
(WITHDRAWN 06-07-16)
1711 Duval St., NE
Live Oak, FL  32064
(386) 209-3047
johnyulee2570@gmail.com

Alton K. "Buddy" Williams, III  (REP)
8827 145th Dr.
Live Oak, FL  32060
(386) 362-5713
buddywilliamsforsuwanneecountysheriff2016

SCHOOL BOARD, DISTRICT 1
(Nonpartisan Race)
* Jerry Taylor
14512 48th St.
Live Oak, FL  32060
(386)-362-4720
jerrytaylor921@gmail.com

COUNTY CONSERVATION, GROUP 5
(Nonpartisan Race)











* Incumbent
* Please note the names of unopposed candidates 
   will not appear on the ballot. 
SUPERVISOR OF ELECTIONS 
(Partisan Race)
* Glenda B. Williams    (REP)
9469 141st Ln.
Live Oak, FL  32060
(386) 362-4457
gwilliams@suwanneevotes.com
SCHOOL BOARD, DISTRICT 2
(Nonpartisan Race)
*Catherine Cason
P. O. Box 433
1422 W. 5th St.
Live Oak, FL  32064
(386) 362-7142
cason_catherine@yahoo.com

F. Warren Williams, Jr.
609 Anna Ave. NWE
Live Oak, FL  32064
(386) 362-1205
fwwmsjr@comcast.net
 
 
TAX COLLECTOR
(Partisan Race)
* Sharon W. Jordan    (DEM)
894 Coliseum Ave.       
Live Oak, FL  32064
(386) 362-2224
dnj60@windstream.net
SCHOOL BOARD, DISTRICT 3
(Nonpartisan Race)
Patricia (Pat) Roberts
1332 Goodwin St., SW
Live Oak, FL  32064
(386) 362-6815
roberts72063@gmail.com


Tim Alcorn
14549 County Road 250
Live Oak, FL  32060
(386) 364-8124
TimAlcorn@windstream.net

 
SUPERINTENDENT OF SCHOOLS
(Partisan Race)
Dianne Westcott        (IND)
12168 148th Ter.
Live Oak, FL  32060
(386)-362-6134
achieve_suwannee@yahoo.com

Julie Blake Ulmer     (DEM)
1322 Copeland St., SW
Live Oak, FL  32064
(386)-362-7303
julieulmer@comcast.net

Ted L. Roush           (REP)
P. O. Box 945
Live Oak, FL  32064
(386) 688-6344
troush.tr@gmail.com